Interliber otvorio predśednik Republike Hrvatske Zoran Milanović (foto: Fokalizator)

Zagreb – “Knjigu i čitanje ne možete nametati, neko to voli neko ne. Zato sam siguran da će svima koji vole knjige Interliber biti istinski užitak”, rekao je predśednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, otvarajući 46. međunarodni sajam knjiga Interliber u zagrebačkom Velesajmu. Zemlja u fokusu Interlibera je Mađarska, a otvaranju je, osim brojnih mađarskih i hrvatskih zvaničnika, u svojstvu počasnoga gosta prisustvovao i jedan od najznačajnjih mađarskih autora Peter Nadaš.  

Zagrebačke sajamske paviljone 5, 6 , 7 i 7a ispunilo je više od 300 izlagača iz 14 zemalja, a među njima je izdavačka kuća Fokalizator, koja je još u poneđeljak veče izložila publikacije na štandu 43, u Paviljonu 7. Na četiri pozornice odvija se više od 200 sati stručnoga i zabavnog programa, koga čine radionice, paneli, kvizovi, druženja s autorima i brojne aktivnosti koje slave knjigu i znanje.

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG-20241113-WA0002.jpg
S promocije zbornika Književnost protiv rata

Promocija Fokalizatorove publikacije, zbornika “Književnost protiv rata”, održana je prvoga dana sajma, u udarnom terminu od 19 sati, na velikoj pozornici paviljona 7, a u promociji su učestvovali prof. dr Hrvoje Klasić, prof. dr Vladimir Vojinović i mr Miloš Vukanović, koji su publici približili i sadržinu publikacije i društveno-političke okolnosti koje su potresale Crnu Goru krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina 20. vijeka.

“Kao povjesničar ne mogu govoriti o umjetničkoj vrijednosti ove publikacije, ali iz svog ugla mogu ocijeniti da se radi o izuzetno vrijednoj knjizi koju preporučujem svima. Razlog za to predstavlja značaj publikacije kao svjedočanstvo vrijednog antiratnog nasljeđa crnogorskog društva, odnosno otpora ratu prije svega ka Hrvatskoj”, kazao je Klasić.

Klasić je ustvrdio da istorija obiluje primjerima okupacija, ili ratnih pohoda, ali da je malo primjera kad pojedinci iznesu teret cijele jedne epohe, kao što je to slučaj s crnogorskim književnicima čiji su tekstovi zastupljeni u zborniku.

“Antiratni pokret je prije svega pokret zasnovan na vrijednostima koje su propagirale suprotstavljanje ekstremizmu, mržnji, nacionalizmu, autokratiji i ratnoj popagandi. Kao takav on predstavlja jadan od osnova na kojem se temelji obnova crnogorske nezavisnosti. I danas ideje antiratnog pokreta predstavljaju branu očuvanja crnogorskog građanskog društva”, kazao je Vukanović, osvrćući se na idejnu bazu iz koje su nastajali tekstovi iz zbornika.

Vojinović je govorio o hrabrosti i sudbinama književnika koji su se suprotstavili zlu devedesetih.

“Svaki od tih ljudi digao je glas protiv ratnoga ludila. A ti glasovi osobeni su po tome što su uprkos angažovanosti bili estetski vrijedni glasovi, jer sve te pjesme, priče i drama iz zbornika jesu umjetnički vrijedna štiva. Ta su djela pretrajala do našega vremena, do nas. A zašto baš danas ova knjiga? Zato što smo u Društvu crnogorskih izdavača i Fokalizatoru cijenili da je ukupna društvena atmosfera veoma slična onoj koja je bila aktuelna devedesetih. Pojedini zločinci, protagonisti rata, nijesu osuđeni i u nekim zajednicama slave se kao heroji. To je oštrica koja prijeti da otvori stare rane u odnosima naroda koje žive na ovim prostorima. Lijek za to stanje je ljudska riječ, pa i riječ one Crne Gore koja je bila protiv rata među bratskim narodima”, kazao je Vojinović.

Fokalizatorove publikacije biće izložene do zatvaranja sajma, a već početkom decembra naćiće se i u Sarajevu, na festivalu Knjige u nišama.

Nastupe Fokalizatora u 2024. godini podržalo je Ministarstvo kulture i medija Crne Gore.