Foto: Milutin Marković

Ovaj prilog dio je Fokalizatorovog projekta koji je podržalo Ministarstvo kulture i medija sredstvima iz Fonda za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija

PODGORICA – Bivši predśednik Skupštine Crne Gore i jedan od ustavotvoraca Ranko Krivokapić govorio je na panelu ,,Crnogorska država i kultura od obnove nezavisnosti do danas“, koji je izdavačka kuća Fokalizator organizovala u sklopu programa proslave dvije decenije obnove crnogorske nezavisnosti.

Osim Krivokapića, u panelu su učestvovali Dragutin Papović, Janko Ljumović, Dragana Erjavšek, Ljiljana Karadžić i Miloš Vukanović, a razgovor je moderirao glavni i odgovorni urednik Fokalizatora Vladimir Vojinović.

Krivokapić se u svom izlaganju fokusirao na proces kodifikacije jezika, ustavno definisanje građanske države, ali i na opasnosti od ideoloških matrica koje ugrožavaju crnogorsko biće.

Jezik je, prema mišljenju Krivokapića, temelj identiteta jedne nacije.

– Podśetiću ko me je osvijestio o značaju jezika za identitet. Imao sam jedan dug razgovor sa Dobricom Ćosićem. On mi je više puta ponovio, upravo pokušavajući da negira crnogorski jezik, da je jezik temelj identiteta. Naravno, ko ne uči od neprijatelja, ne može ih ni pobjeđivati. Znao sam koliki je značaj upisivanja jezika u Ustav. Vidi se koliko ih to najviše boli, da smo pogodili. Hvala Dobrici Ćosiću što nam je pomogao da se śetimo sebe – istakao je Krivokapić.

Prema njegovim riječima, Crnogorci su uvijek lakše ginuli nego utemeljivali institucije, zakone, ustave… Nezavisna država, prema njegovim riječima, može biti feudalni projekat, ali u slučaju Crne Gore to nije bio slučaj.

– Zaokružite teritorije, ojačajte vlast i aparat sile, a država bez duše i kulture. Obnova nezavisnosti ne smije biti, a nije ni bila taj feudalni projekat. Gledam Radmilu Vojvodić u publici i śećam se koliki je kulturološki preokret, a u suštini politički, učinila njena ,,Princeza Ksenija“ i ,,Skrivana strana istorije“ Šerba Rastodera. To su ti kultovi koji nastaju  osvješćenjem naroda, jedna predstava i jedna knjiga – koju je malo ko otvorio a ne pročitao – onih pet tomova dokumenata o zločinima u Crnoj Gori su mijenjali istoriju Crne Gore, što će reći kolika je moć kulture – rekao je on.

Krivokapić se priśetio i razgovora koji je prije nekoliko dana vodio s Borisom Tadićem.

– Rekao sam mu da mi objasni kako to Njegoš nije napisao nijedno pismo ni Obrenovićima ni Karađorđevićima koji su bili na vlasti dok je on bio u Crnoj Gori, a jeste Banu Jelačiću gomilu, u kojem ga zove vođom Južnih Slavjanah kojeg je tajna sudbina odredila za to i potpisuje mu se: ,,Tvoj ponizni Vladika Rade“ – podśetio je on.

Jedan od osnivača i nekadašnji predśednik Socijaldemokratske partije, te bivši ministar spoljnih poslova u Vladi Crne Gore Ranko Krivokapić se osvrnuo i na trenutnu vlast u Crnoj Gori.

– Ova vladavina banalnosti je put ozdravljenja. Da se śetimo  kako smo dovde došli da bi znali da krenemo drugačije. Velike nacije su padale, veće od nas, nije bilo slabije vojske koja nas je pobijedila od ove, a to je mjera naših neuspjeha a ne njihove snage – rekao je Krivokapić, dodajući da svi velikodržavni projekti vremenom postaju zločinački.

– I završavaju u genocidu. Ja to ne volim nazivati „velikosrpskim“, nego četništvom, kao što ni fašizam nije Italija, niti je rasizam Njemačka. Ako smo slabi, dobićemo taj mutirani virus koji je svaki put sve opasniji. Zato se to sad pretvorilo u golo četništvo… – kazao je Krivokapić.

Snimak panela možete pogledati na YouTube kanalu Fokalizatora: