Foto i video: Nikola Vujović / Bookiranje

Na Bookiranju održana panel-diskusija na temu „Mediji i vlast“. Ovaj prilog dio je Fokalizatorovog projekta Forum crnogorske kulture koji je finansiralo Ministarstvo kulture i medija

Budući da književnost crpi iz svakodnevice, jedan od panela na ovogodišnjem Bookiranju bio je posvećen odnosu medija i vlasti.

Jedno od najvažnijih pitanja u ovom segmentu društvenog djelovanja je uloga Javnog servisa nakon promjene zakonske regulative, ili kako je to medijator programa Vladimir Vojinović upitao svoje goste:  da li se „dugo očekivana sloboda“ i „popuštanje stega“ uopšte dogodilo.

Javni servis je ostao partijska alatka, smatra novinar TV Vijesti Petar Komnenić.

– Umjesto da to bude kuća koja postavlja etičke repere u ovoj oblasti, svela se na proizvođača ukrasa, estetika, skupih studija bez valjanog sadržaja… Mislim da o prirodi Javnog sesvisa najbolje govori skandalozni proces izbora direktora te kuće – rekao je Komnenić i dodao da je iz mora kandidata koji su došli s nekim planom za tu kuću izabran čovjek koji je „u prvom minutu tog intervjua pred tim nesretnim Savjetom RTCG-a izgovorio da nema nikakvog iskustva s medijima.“

Vraćamo se na jednu praksu koja je do sad postojala, da su to najbolji ljudi za „izvođenje radova“, smatra Komnenić.

– Mislim da postoji jedna razlika: ako smo nešto ranije udarali po tragu rukovodstvima te kuće da su radili za jednu stranu, ovi pokrivaju svačije interese; oni su dobri i sa crkvom, i sa jednom i sa drugom vladajućom partijom i napravili su jedan bosanski lonac u kome ne postoje prepoznatljivi sadržaji – rekao je Komnenić i dodao da je cilj Javnog servisa da pobije neke komercijalne televizije u gledanosti i da služi za ostvarivanje partijskih ciljeva,  a ne da napravi nešto što je temelj profesije.

Nikola Marković, sadašnji direktor TVNK, bio je jedan od kandidata za mjesto direktora Javnog servisa.

– Ono što je problem kad govorimo o državnim medijima to je da postavite pitanje da li vi vršite javni interes. Potpuno je nevažno formalno da li se vi tako zovete ili ne, da li ste javnio servis vidite po tome da li vršite javni interes – rekao je Marković.

Kada se kandidovao za čelnu poziciju u RTCG, nazvao ga je jedan od ključnih nosilaca vlasti u Crnoj Gori  i ponudio mu da razgovaraju „oko uređivačke politike i kadrovskih rješenja“.

– Ja sam to doživio kao ličnu uvredu. Da me imalo poštuješ i moj rad to je nevaspitano pitanje. Ne radi se o meni nego o tome kako vlast koja je došla poslije 30. avgusta doživljava medije. Po definiciji, mediji su ti koji treba da kontrolišu svaku vlast da bi društvo i država bili bolji. Kod nas imamo naopak proces. Vlast ili partije kontrolišu medij i onda su sve gori mediji i država, nažalost – rekao je Marković tokom panela i dodao da je nova vlast „samo preuzela loše prakse bivše vlasti, samo su se promijenili političari koji kontorlišu medije.

Tokom panela bilo je riječi i o registraciji medija, sa posebnim osvrtom na portale. Većina portala koji rade ,,fantomski“ imaju propagandnu svrhu poručio je Marković sa panela „Mediji i vlast“.

– Država ima mehanizme, postoje načini na koje to može da se blokira. Ako zaista želite da se bavite novinarstvom, da budete kritička svijest društva, ako radite čestito vama neće biti problem i da se registrujete i da priložite svu dokumentaciju. Po definiciji većina neregistrovanih portala služe kao propagandistička sredstva, kao sredstva za blaćenje kritičara vlasti i ekonomskih elita i oni ne vrše javni interes – rekao je Marković.

Snimak panela možete pogledati na našem YouTube kanalu: