Foto i video: Nikola Vujović / Bookiranje

U toku druge večeri Bookiranja promovisan je i roman „Lomljenje vjetra Eda Popovića. Ovaj prilog dio je Fokalizatorovog projekta Forum crnogorske kulture koji je finansiralo Ministarstvo kulture i medija

Roman „Lomljenje vjetra“ prvi put je doveo istaknutog hrvatskog pisca Eda Popovića u Crnu Goru da govori o svojoj književnosti. Prije toga je, kako je ispričao, bio u Crnoj Gori kao član Omladinske radne brigade koja je početkom sedamdesetih gradila prugu Beograd-Bar.

Popovićev futuristički roman je, prema riječima moderatorke Dragane Erjavšek, objavljen prvi put 2011. godine, a radnja romana je smještena u 2020. Iako mu je „iznutra“ rok takoreći prošao, Popović smatra da literaturi rok ne može da prođe.

Roman „Lomljenje vjetra“ mu je, istakao je, jedan od dva najdraža romana od svih koje je napisao, uz „Oči“ koji je objavljen 2007. Roman koji je objavljen u Fokalizatoru u vrijeme kad je izašao kritika nije u potpunosti razumjela.

– Jedini koji je primijetio da je ovo roman o ekonomiji u književnosti je Stipe Grgas. On je amerikanist, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i on je jedini koji je primijetio da unutra nešto postoji što jeste stvarno ekonomija u književnosti. Mene kao pisca ne zanima da pišem čistu fikciju, ja volim da šaram okolo, ekonomija, ekologija, politika. Ja vrlo rado žrtvujem čistu književnost za nešto gdje mogu kazati ono što stvarno mislim. A u ovom romanu, pa i u svojim ostalim, stvarno sam politički aktivan, i ja mislim da je to mnogo važnije nego biti književno genijalan. Mene to ne zanima. Pišem u vremenu u kojem živim, pišem za ljude u ovom vremenu. Budućnost me ne zanima, šta će o meni misliti ili o mojim romanima za 100, 200 ili 300 godina, nije bitno – ja ću tada biti mrtav i sve će biti mrtvo, ali ovo danas, meni je važno kazati o onome što mislim danas – rekao je Popović.

Na pitanje koliko je, budući da književnost i ekonomija nemaju naizgled mnogo dodirnih tačaka, bilo proučavanja pred početak pisanja romana, Popović je rekao da se uvijek proučava.

– Ko nas pljačka, zašto nas pljačkaju… Ekonomija je egzaktna zananost, ali ne moram biti ekonomist da bih pisao o tome, meni ne trebaju novine, ne trebaju političari, ne trebaju mi komentatori da mi kažu u kojoj zemlji i u kojem društvu živim. Meni je dostatno da izađem vani i da prošećem desetak, petnaest minuta da vidim u kojoj stvarnosti živim – rekao je Popović.

U romanu je, prema riječima moderatorke, opisano dosta momenata iz društveno-političkog života Hrvatske, pa i neke javne sramote kao što je likvidacija porodice Zec.

– Jedan od ključnih momenata u ovom romanu je slučaj ubojstva Aleksandre Zec i obitelji Zec devedeset i neke godine u Hrvatskoj. Smatram da je to bio prelomni događaj u našoj ne samo kulturi, nego i društvu. Ako je to prošlo nekažnjeno, onda i sve ostalo može proći nekažnjeno. To je obitelj jednog srpskog mesara koju su idioti ubili, odveli na Sljeme, pobili su djecu i ja nisam mogao prijeći preko toga – rekao je Popović i dodao da misli kako su oni u Hrvatskoj taoci onoga što se događalo 91. godine u Hrvatskoj.

Dodao je i da je naslov njegovog romana vrlo nesretno izabran i da engleska sintagma „Breaking the wind“ nema isto značenje u hrvatskom jeziku. Iza tog poetičnog naslova krije se vrlo surov roman.

– Ja mislim da je ovaj svijet surov, da je stvarnost koju živimo vrlo surova. Držim da literatura nam treba pružiti utjehu, pružiti nešto da se osjećamo bolje. Tamo gdje živim se ne osjećam dobro kad vidim tko vlada, tko dirigira naše živote, tko njima upravlja, ali u literaturi, u onome što pokušavam napisati želim dati utjehu svima nama – rekao je Popović.

On je publici Bookiranja najavio i tri rukopisa koja će u narednom periodu poslati izdavaču.

Roman „Lomljene vjetra“ dostupan je u Book kafeu u Bulevaru Sv. Petra Cetinjskog.

Snimak panela možete pogledati na našem YouTube kanalu: