Foto: Fokalizator
Podgorica – Roman “Iskra nade, plamen beznađa” albanskoga književnika i profesora Aga Apolonija, roman “Lomljenje vjetra” hrvatskoga književnika Eda Popovića, i tri knjige priča – “Ispod glasa” crnogorske književnice Dragane Erjavšek, “Đačka četa” crnogorskoga književnika i profesora istoriografije Srđe Martinovića i “Pod oštrim uglom” književnika i arabiste Afana Latića – objavljeni su upravo u izdanju Fokalizatora.
Sve knjige su sufinansirane na konkursu Ministarstva kulture i medija, a biće premijerno predstavljene publici drugoga izdanja Festivala savremene književnosti “Bookiranje”, u podgoričkom Book Caffeu, u prvoj polovini septembra. Knjige se pojavljuju u redizajniranim edicijama, za čiji izgled je zaslužan tehnički urednik Milutin Marković.
Knjiga Aga Apolonija objavljena je u prijevodu Škeljzena Malićija, a tematizira teror nad albanskim stanovništvom na Kosovu u ratnim zbivanjima tokom 1999. godine.Ag Apoloni rođen je 1982. godine u Kačaniku (Kosovo). Studirao je dramaturgiju na Filozofskome fakultetu, a književnost na Filološkome fakultetu Univerziteta u Prištini, đe od 2008. radi kao profesor književnosti. Bio je urednik u dnevnim novinama na kosovu a doktorirao je 2012. godine iz oblasti nauke o književnosti. Godine 2013. utemeljio je časopis za kulturalne studije Symbol. Objavio je 15 knjiga, među kojima romane Zavijanje vuka (2013), Iskra nade, plamena beznađa (2020) i Crvenkapica: Bajka za odrasle (2022).
Roman Eda Popovića koji je odavno poznat hrvatskoj kulturi uredila je Dragana Erjavšek. Edo Popović rođen je 1957. godine u Livnu (BiH). Studirao je komparativnu književnost, hrvatski jezik i jugoslavenske književnosti na Filozofskome fakultetu u Zagrebu. Pisao je za novine, bio urednik u nekoliko izdavačkih kuća. Objavio je: romane Hrvatski pasijans (2024), Kako sam brojio ružičaste robote (2021), Poglavnikov pudl (2016), Mjesečev meridijan (2015), Lomljenje vjetra (2011), Oči (2007), Igrači (trilogija, 2006) i Izlaz Zagreb jug (2003); eseje: Zapisi iz Stranice Gornje (2019, u saradnji s Ljiljanom Đorđević), Čovjek i planina (2018, u saradnji s fotografom Antom Vukušićem), U Velebitu (2013), Priručnik za hodače (2009); dnevnik: Kameni pas (2001); te zbirke priča: Tetovirane priče (2006, u suradnji s Igorom Hofbauerom), San žutih zmija (2000), Ponoćni boogie (1987). Knjige su mu prevedene na desetak jezika. Boravio je na nekoliko književnih stipendija u Švajcarskoj, Njemačkoj, Austriji i Belgiji.
Knjige Erjavšek, Martinovića i Latića objedinjavaju kratke priče i pripovijetke koje su objavljivane i u časopisu Fokalizator.