Foto: privatna arhiva
NEDOKUČIVO
Javljam ti se iz dubine duše
Okružen samim sobom i Tobom
Veće društvo nijesam mogao okupiti
Vidim da Te nema a osjećam da Te ima
Kao utisak koji ostavlja zaboravljena misao
nedovoljno jak da je ponovo otkrije
Možda je zaborav nastao i potraga počela kidanjem pupčane vrpce, početkom našeg leta u nepoznato
Ali, kada se misao i njen utisak ponovo sretnu
Bićemo zajedno
Osjetićemo smisao besmisla, dotaći nedodirljivo, vidjeti nevidljivo
Znati da ne znamo, vidjeti da ne vidimo i čuti tišinu
Tad ćemo u bratu vidijeti brata , u drugome sebe
Tako sam i ja vidio Tebe
POVRATAK
Tražeći mjesto s namjerom da negdje prislonim dušu,
uvijek kada ga nađem, nešto me žulja.
Slično je na plaži kada se ukopavate u pijesak i baš
pomislite da ste se namjestili, kad opet nešto žulja.
Možda i nema takvog mjesta do ono, kada smo bili mali
prispavamo u majčinom skutu, slušajući govor ukućana i
pucketanje vatre u šporetu.
Što je to što nas žulja i gdje je mjesto gdje možemo prisloniti dušu?
Osnov filozofije francuskog nobelovca Albera Kamia je ideja apsurda koji nastaje iz sukoba čovjekovog duha i ravnodušnosti svijeta koji ga okružuje.
Ono što je u nama bolje je od onog što je van nas. Uvijek nešto možemo bolje zamisliti nego što je to u stvarnosti. “Dal’ je javlje od sna smućenije”, kaže Njegoš preklapanjem te dvije slike dobijamo ono što Kami zove apsurd. Zbog tog apsurda i nezadovoljstva koje osjećamo često nepravdano krivimo druge.
Zato je Andrić govorio da su:“Sve Drine ovog svijeta krive; nikada se one neće moći sve ni potpuno ispraviti” i preporučio da: “Nikada ne smijemo prestati da ih ispravljamo”. Naravno treba početi sa ispravljanjem one Drine koja je u nama. Što nju više budemo ispravili to će i ona u koju se svi ulivamo biti manje kriva.
I to je ono što nas žulja. Zato je smisao u traženju razumnog odnosa i ravnoteže između tih razlika , onog pojedinačnog sa zajedničkim, naših želja i mogućnosti. Mi smo kao onaj mjehur na libeli koji pokušava da ostane izmedju dvije crte.
Promišljajući kako nam može biti bolje, moramo učiniti potpuno nespornim činjenicu da smo svi stvoreni …ti , ona, ono drvo ona rijekaona ptica… Neko ili nešto je sve to stvorilo. I oni koji vjeruju da je to prasak, svemoćno biće ili sasvim nešto treće, moraju se složiti da nam je Stvoritelj zajeniički. U tom slučaju mi ne možemo biti ništa drugo do braća i sestre istog stvoritelja. Po meni sve što je stvoreno je potpuno definisano.Naše je da otkrijemo što više od onog što nas definiše i pravila na osnovu kojih funkcionišemo. Zbog toga više moramo poznavati sebe da bi bolje razumjeli druge i sve oko nas.
Sufijska mudrost glasi: „Otkriće ti se tajna koja je od tebe dugo skrivana, i svanuće jutro čija si tmina ti bio” (Ebu-l-abbas-el –arif, henefijski menzeb-pravna škola Islama). Mi smo sebi „tmina“ ili kako Njegoš reče:“ Mi smo luča tamom obuzeta“. Hese:“ Čovjek jede gorku ljusku oraha ne znajući da je unutra jezgro“. I čovjek ima svoje „jezgro“ u kojem je njegova suština i svi mogući odgovori.
Što sve može biti gorki omotač oko jezgra ili tama oko luče ? Što god da je, uzrok mu je neznanje. Pitamo se koliko identitet može biti uzrok?
Naše ime i prezime, pol, mjesto boravka, vjerovanje, partije i sl … kao dosad dominantnečinioce našeg identitetamožemo da promijenimo. Ime i prezime u upravnom postupku uz taksu od dvadesetak eura, vjerovanje kada god hoćemo, mjesto boravka takođe…a izgleda i pol… a to su sadržaji našeg identiteta koji su najčešći razlozi neslaganja, svadja i ratova… napominjem vjerska opredjeljenja posebno.
Zato ne možemo da promijenimo da pripadamo istoj vrsti, da smo ljudi koji vole da vole i budu voljeni, koji su braća i sestre istoga Stvoritelja, koji imaju iste potrebe i koji bi trebalo da imaju ista prava da te potrebe ostvaruju.I tomora biti dominantan sadržaj našeg identiteta.
To ukazuje na potrebu povratka zajedničkom – izvornom identitetu, toj luči i tom jezgru , da bi svanulo jutro čija smo tmina mi bili. Tako će svi taj sadržaj identiteta više prepoznavati kao svoj. Više ćemo uočavati sličnosti. Kulturne, vjerske i druge razlike, kao sadržaj identiteta, koje su često, zbog prenaglašavanja, bile osnov nerazumijevanja, sukoba i ratova, postaće različitosti koje spajaju. Jednostavno rečeno čovjek će čovjeku više biti čovjek.Tada ćemo drugima činiti ono što bi voljeli da oni nama čine a prirodu doživljavati kao svoj dom.
Zato u vrhu piramide izvornog identiteta mora biti ljubav, zajedništvo i opšte prihvaćene civilizacijske vrijednosti o ljudskim pravima koje obezbjedjuju pravo na slobodu savjesti, jednakost, bratstvo i solidarnost.
Tada ćemo uočiti da je vino vjesnik sunca na kom je grožđe sazrelo a čovjek vjesnik ljubavi koja ga je iznjedrila i shvatiti:
Da ljubav čista blista
Otvara dušu i zatvara oči
Tad ne vidiš već osjećaš
Bezgraničnost njene moći.