Foto i video: Nikola Vujović / Bookiranje
Na Bookiranju promovisanje zbirke priča Afana Latića i Dragane Erjavšek. Ovaj prilog dio je Fokalizatorovog projekta Forum crnogorske kulture koji je finansiralo Ministarstvo kulture i medija
![](https://fokalizator.me/wp-content/uploads/2022/09/baner-za-tekstove-podrzanoga-projekta-1024x256.jpg)
Zbirka priča „Pod oštrim uglom“ Afana Latića i zbirka priča „Ispod glasa“ Dragane Erjavšek, koje su objavljene prošlog mjeseca u izdanju Fokalizatora, promovisane su u okviru drugog izdanja festivala savremene književnosti Bookiranje“ 12. septembra.
Prema riječima moderatorke Jelene Nelević, koja je novu ediciju Fokalizatora nazvala „udobnom za čitanje“, obje knjige su, iako suštinski kontradiktorne, povezane nostalgijom i hrabrošću da se progovori o stvarima o kojima se nerijetko ćuti.
Za Latićevu zbirku Nelević je istakla da je u prvom dijelu „vozala“ od Ćamila Sijarića do Branka Ćopića.
– Nema duhovitosti Ćopića, ali ima ljubavi prema tim ljudima koji gore žive u takvim uslovima, ima ljubavi prema selu, ima ljubavi prema svom rodnom kraju i ono što je veoma važno za te prve četiri priča je to što su one vrlo edukativnog karaktera – istakla je Nelević.
Drugi dio knjige je, prema njenim riječima, tok misli savremenog čovjeka.
– Ponekad kada čitate te njegove pripovijetke čini vam se kao da ste u onome momentu pred spavanje sami sa sobom – istakla je Nelević.
![](https://fokalizator.me/wp-content/uploads/2024/04/baner-za-Portal-1024x304.jpg)
Latić je razgovore sa samim sobom okarakterisao kao najteže. – To oni razgovori kada je možda najteže prepoznati istinu o sebi i kazati sebi onako kako stvarno stvari stoje. Ima tu kombinacije i introspekcije i naracije, ali ja polazim od jednog drugog stanovišta, budući da sam arabista po zvanju. Naime, poimanje književnosti kod Arapa se u početku svodilo na tu odgojnu crtu koju ste vi takođe primjetili. Ono što je mene nekako vuklo jeste da kažem sebi ono što nikada možda na glas ne bih htio reći. Ne samo sebi, nego možda i svima nama. Ovo govorim zato što, nažalost, današnja književnost u većini slučajeva, a ja sam to nazvao faktografija emocija, ne nudi apsolutno nikakva rješenja i nadam se da će u bliskoj ili daljoj budućnosti funkcija književnosti, između ostaloga, biti da popravlja i preodgaja ljude tako što će pokušati da ispravi sve ono od čega smo napravili otklon. Ljudi koji su bilo šta napisali i čiji se kvalitet možda može dovoditi u pitanje, svemu tome su dali šansu u stvarnosti, a vidimo kakva stvarnost je vremenom počela da postaje. Zato vjerujem da ove priče mogu pomoći svakom upravo na fonu toga da povede razgovore sa samim sobom i da da sebi najbolje moguće odgovore u datom kontaktekstu – rekao je Latić.
![](https://fokalizator.me/wp-content/uploads/2024/09/ET5A4780-1024x683.jpg)
Erjavšek je istakla da, za razliku od Latića, nema problem da sebi sve kaže, čak i naglas, te da je uglavnom načisto sama sa sobom i da je njena zbirka „Ispod glasa“ proizvod upravo takvog osjećaja. Dodala je i da mora imati bar dio predstave o onome što piše, a u ovom slučaju je pisala i o vršnjačkom nasilju, nedostajanju i suočavanju, posljedicama ratova devedesetih… Posebno se osvrnula na priču koja otvara zbirku.
![](https://fokalizator.me/wp-content/uploads/2024/09/ET5A4827-1024x683.jpg)
– Znam ponešto o postporođajnoj depresiji, a vrlo brzo nakon porođaja izgubila sam i majku, tako da činjenica da ja još uvijek s njom vodim duge, divne razgovore, a nje nema već punih devet godina… Važno je da znam neki osjećaj iznutra. Mislim da nikad nisam pisala do kraja o nečemu što mi baš nije poznato, za razliku od pojedinih dobrih pisaca koji su u stanju da izmaštaju cijele romane – rekla je Erjavšek. Zbirke priča „Pod oštrim uglom“ i „Ispod glasa“ mogu se kupiti u Book kafeu u Bulevaru Sv. Petra Cetinjskog.
Snimak promocije možete pogledati na našem YouTube kanalu: