Foto i video: Nikola Vujović / Bookiranje

Promocijom novog dvobroja časopisa Fokalizator zatvoreno prvo veče „Bookiranja“. Ovaj prilog dio je Fokalizatorovog projekta Forum crnogorske kulture koji je finansiralo Ministarstvo kulture i medija

Novi broj časopisa za kulturu i društvena pitanja Fokalizator koji izlazi u okviru istoimene izdavačke kuće, promovisan je prvog festivalskog dana na Bookiranju. Dominirajuća tema nove sveske ovog časopisa bilo je vršnjačko nasilje.

Moderatorka programa, novinarka i književnica Jelena Nelević na samom početku je istakla da se kod nas nasilje registruje samo ukoliko je ono fizičko, te podsjetila da su mnogo češći oblici digitalno nasilje, psihološko i u nešto manjem broju slučajeva seksualno.

– Zapanjujući je podatak koji je prošle godine izdao i Sindikat prosvetara a to je da su i nastavnici često žrtve svojih učenika. To nije vršnjačko nasilje, ali nam mnogo govori o tome što se događa u crnogorskom društvu – istakla je Nelević.

Autorka stripa, prvog koji objavljuje Fokalizator, na temu vršnjačkog nasilja Tijana Todorović, govorila je o svom autorskom djelu i naglasila da se ne radi o klasičnom stripu.

– Ovo je više prilagodba stripovskog razmišljanja i storitelinga funkciji društvenog angažmana, jer ono što moj fokus posljednjih deset godina je zapravo društvena angažovanost koja je počela s pedagoškim radom, i samim povećanjem mog interesovanja za društvene prilike u Crnoj Gori za koje sam smatrala da su mnogo više odmakle i naprednije nego špto stvarno jesu. Društvena slika u Crnoj Gori nije sjajna već duže vrijeme rekla je Todorović i dodala, između ostalog, da stručne službe nijesu dovoljno sposobne da adekvatno reaguju.

Strip koji je radila Todorović je nastao na temelju istinitog događaja, a Vladimir Vojinović je istakao da i strip ilustruje situaciju u koju zapada jedinka, bez izgleda da, oslanjajući se na sistem, riješi problem.

– Kao roditelj pitam što sam učinio u posljednjih 20, 25 godina da bi taj sistem bio bolji? Ništa nijesmo učinili i to je poraz kad se susretnete sa činjenicom da ste bili dio sistema koji je sad u fazi da zapravo može da nanese zlo vašem đetetu, a da pritom u samom tom sistemu ne postoji mehanizam odbrane – rekao je Vojinović i dodao da su i u stripu roditelji ti koji nauče dijete kako da se nosi sa problemom i iz pozicije žrtve dođe u poziciju borca.

– Nije tako u životu. Najčešće nije. Znate što se dešava s tom đecom? Prvo, ne razumiju ih đeca u školi, u školi nemate ni psihologe ni adekvatne pedagoge koji bi mogli da razumiju materiju i objasne toj đeci da je to stanje i da oni nijesu drugačiji od drugih. Sve se svodi na porodicu i na to koliko je ta porodica jaka i koliko je u mogućnosti da da snage tom đetetu da sa svojim nekim sitnim nedostacima korača kroz život. Ovaj časopis upravo to pokušava da poruči – rekao je Vojinović

Dekan Fakulteta za crnogorski jezik i književnost i istoričar književnosti Aleksandar Radoman osvrnuo se na značaj Fokalizatora kao „časopisa koji je u proteklih šest godina uspio da obezbijedi kontinuitet izlaženja, što je za crnogorske prilike uspjeh, ali i da se kvalitetnim sadržajima i promišljenom uređivačkom politikom nametne kao jedan od najznačajnijih časopisa iz domena književne i kulturne politike kod nas.“

– Pojavljuje se u jednom novom društvenom momentu i sad je njegova uloga izuzetno važna jer on preuzima na sebe ulogu okupljanja nove književne scene, tu se nalazi okosnica crnogorske književne produkcije i u tom smislu, zajedno sa ARS-om koji i dalje izlazi i i sa časopisima malo drugačije profilacije, ali koji su opstali poput Montenegrine, Almanaha ili Matice, Fokalizator ima izuzetno važnu ulogu. I želim im da nastave misiju održavanja književne produkcije u Crnoj Gori uprkos aktulenim društvenim okolnostima, jer sam siguran da to može postati važan zamajac nove društvene i nove kulturne emancipacije koja nam je prijeko potrebna – rekao je Radoman.

Vojinović je na pitanje moderatorke da li nedostaje kritika u Crnoj Gori čije je nepostojanje učinilo da mnogi kvalitetni autori budu zanemareni podsjetio da su Borislav Jovanović, a zatim i Dragana Erjavšek tu ulogu imali u Pobjedi i da s pravom očekuje da će njihovim stopama krenuti i mlađi kolega Andrija Radović.

– Ali i u mnogo većim kulturama imamo situaciju da neki pisci budu zanemamareni i zaboravljeni. Tome nas uči istorija književnosti koja zato i postoji, da popiše sve one pojave koje su bile za opisati a neko je propustio da o njima nešto proslovi i najčešće u takvim monografijama naiđemo na ta imena – rekao je Vojinović.

Crnogorska književnost prema njegovom mišljenju danas ima uslova da razvija književnu kritiku, a najavio je i da  će Erjavšek nastaviti da piše književne prikaze na stranicama Fokalizatora.

Snimak promocije možete pogledati na našem YouTube kanalu: